WAT NE DEĞİLDİR

Work & Travel Programı, sadece gezi amaçlı düzenlenen bir program değildir. Adaylar, ABD’de çalışma deneyimi kazanmanın yanında kendi giderlerini karşılayarak program sonunda kendilerine tanınan 25 gün süre içerisinde ABD’yi gezme fırsatını yakalarlar. Bu nedenle bu programa bir işte çalışarak kendi ayakları üzerinde durmak ve farklı bir kültürel deneyim yaşamak isteyen üniversite öğrencileri katılmalıdırlar. Work & Travel vizesi ancak bu koşullar gerçekleştiği sürece adaya Amerika’da kalma imkânı sağlar, aksi durumlarda adaylar yasal olarak ABD’de kalamazlar.

 

Amaç sadece para kazanmak ya da biriktirmek değildir. Öğrenciler çalıştıkları süre boyunca kendi giderlerini karşılayacak ve program için yapacakları yatırımı finanse edecek kadar para kazanabilirler. Daha çok para kazanmak için daha uzun mesailer yapmanız ve/veya daha yüksek getirisi olan fakat fazla fiziksel çalışma gerektiren işlerde çalışmanız gerekmektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki; her ülkede olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen ekonomik değişmeler işverenlerin ve dolayısıyla çalışanların daha fazla veya daha az para kazanmalarına sebep olabilir. WAT kapsamında çalışılan işlerin ağırlıklı olarak turizm işleri olması zaman zaman bu etkinin diğer sektörlere nazaran daha fazla hissedilmesine sebep olabilir. Bu nedenle öğrenciler programa katılırken her türlü senaryoyu göz önünde bulundurmalı ve buna göre beklentilerini oluşturmalıdırlar. Unutmayınız ki: hiçbir kişi ve firma yurtdışındaki bir işveren adına size kesin olarak ne kadar kazanacağınızı taahhüt edemez, ancak asgari olarak ne kadar kazanabileceğiniz hakkında bilgi verebilir.

 

Unutulmamalıdır ki, öğrenciler programa önce çalışmak sonra gezmek için gidebilmektedirler. Gittiğiniz dönemde çalıştığınız işyerinde Amerikalılar da çalışıyor olabilir, yasa gereği onlardan bir farkınız yoktur. İşvereniniz sizden maaşınızın karşılığını vermenizi bekleyecektir. Programa katılan bütün öğrencilerin çalışma hayatının gerektirmiş olduğu sorumluluk bilinci ve profesyonel olgunluğu taşıyor olması gerekmektedir.

 

Work & Travel Programı, öğrencilere İngilizce öğretmeyi vaat eden bir program değildir. Şüphesiz ki; programa katılan öğrenciler, ABD’de kaldıkları süre içerisinde günlük hayatlarında İngilizce kullanmak zorunda kalacakları için sahip oldukları bu yabancı dili geliştirebilme imkânına da sahip olacaklardır. Fakat bu öğrenme ve gelişim seviyesi kişinin programa bakış açısına, performansına, çabasına ve öğrenim hızına göre değişiklik göstermektedir.

 

Her yurtdışına çıkan kişide görülebildiği gibi Work & Travel Programına katılan öğrencilerde de kültür şoku yaşama durumu görülebilir. Özellikle ilk yurtdışı deneyimini olan öğrencilerde yaşanması muhtemeldir. Yıllardır birlikte yaşadığı evlerinden, ailelerinden, arkadaş ortamlarından ayrılarak kendi kültürlerinden tamamen farklı bir yaşam tarzını sürdüren bir ortama girdiklerinde çeşitli sıkıntılar yaşamakta ve hatta ilk haftalarda geri dönmek istemektedirler. Bu nedenle öğrenciler ilk haftalarında yaşayacağı bu tip sorunları mümkün olduğunca sakin bir şekilde karşılamalı ve karşılaştıkları sorunları danışmanları aracılığı ile çözmelidirler.

 

Hayatın her aşamasında olduğu gibi Work & Travel programında da zaman zaman problemler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu program iyi zaman geçirmenizin yanında, sizi hayatla tanıştırmayı ve sosyal veya iş hayatınızda karşılaşabileceğiniz sorunları kendi başınıza çözebilme yeteneğinizi geliştirmeyi de amaçlamaktadır. 

BİLGİ İSTEK FORMU
Global Merkez Ofis İletişim Bilgileri ;
Adres: Ankara (Merkez) :Tunalı Hilmi Cad. NO: 94/18 Kavaklıdere/Çankaya /ANKARA
Telefon: +90 312 428 43 03
E-mail: info@usawat.com
Cep telefonları: 0 546 946 94 95 | 0 506 601 30 35 | 0 555 299 13 80

  • Slider Resim 1
  • Slider Resim 2
  • Slider Resim 3
  • Slider Resim 4
  • Slider Resim 5
  • Slider Resim 6
Office Mobile Numbers

0 555 299 13 80
0 535 730 71 44
0 546 946 94 95
0 506 601 30 35
Numbers

0(312) 428 43 03 PBX
Fax: 0(312) 428 36 16
Tunalı Hilmi Caddesi 94 / 18 Ankara

www.usawat.com www.azerbaycanuniversite.net www.avrupaeğitimi.com www.turkeywat.com www.globaluniversitebul.com www.globaldanismanlik.org www.globaltr.org