AMERİKA DA KONAKLAMA OLANAKLARI

Work and Travel programında katılımcıların ve ailelerinin en merak ettiği konulardan biri konaklama olanaklarıdır. Konaklama yerleştirme, programın Full Placement ve Self Placement seçeneklerine göre değişmektedir.

 

Full Placement seçeneğinde öğrenci işini garanti ettiği gibi konaklamasını da garanti eder. Konaklayacağı adresin detayları gitmeden önce kendisine İŞVEREN  tarafından verilir. Konaklama türleri öğrenci evi, pansiyon, yurt ve oteldir. Konaklama ücretleri ve özellikleri öğrencinin çalışacağı işe göre değişkenlik gösterir. Seçtiğiniz iş için belirlenen konaklamada depozit istenebilir ki bu depozit ayrılacağınız zaman iade edilir. Konaklamaların haftalık kiraları ise $25-$100 arasında değişir.

Self Placement seçeneğinde ise çalışacağı iş gibi konaklama da öğrenci tarafından bulunur. Su, elektrik faturaları kiranın içindedir ve öğrenciler ev, yurt ve otellerde, odaların büyüklüğüne göre 2-4 kişilik odalarda kalabilirler. Konaklamalarda buzdolabı, klima, fırın ve sıcak su gibi olanaklar sağlanır.

 

Konaklamalı İş İmkanı

İşveren kendi evini veya kiraladığı evi-yurdu öğrenciyelere kiralayarak ek bir gelir elde etmek isteyebilir.

Konaklama sağlayan işvereni seçmemiz mantıklıdır çünkü Amerika’ya ulaştığınızda konaklamanız hazırdır ve gönül rahatlığı ile yolculuk yapabilirsiniz.

İşveren çok sayıda işçi-öğrenci çalıştırmayı düşünüyorsa, en mantıklısı bölgesinde bulunan konaklama imkanlarını elamanlarına sunup çalışma döneminde ev sorunu ile karşılaşmamalarını ve daha verimli olmalarını sağlamak için konaklama imkanı sunmasıdır.

 

Dezavantajları

Bilindiği gibi her ülkenin kendine özgü gelenekleri vardır. Amerika’da birçok şeyin Türkiye’den farklı olduğunu göreceksiniz.

-Bazı işverenler ‘Konaklama Kuralları’ adında bir yazılı doküman verebilirler.
-Konaklamaya giriş çıkış saatleri, banyo kullanım saatleri, sigara, alkol vb. yasaklar getirebilirler.
-Bunun yanında anlaşamadığınız biri-birileri ile aynı evi paylaşmak hoşunuza gitmeyebilir.
-Konaklamayı işveren bulduğu için belki sizden daha fazla para talep edebilir çünkü bunu da bir ek gelir olarak görebilirler.
-Konaklamaya depozit ödediğiniz için Amerika’da kaldığınız süre içerisinde aynı konaklamada kalmak zorunda kalırsınız.

 

Konaklamasız İş İmkanı

Konaklamasız iş belki sizi ilk başta korkutabilir fakat iş yerinin bulunduğu bölgede çok çeşitli konaklama olanakları bulabilirsiniz. İşverenler bunu bildikleri için konaklama hizmeti sunmayabilirler. Bunu kendi avantajınıza çevirip, anlaştığınız arkadaşlarınızla bir eve ve konaklamaya çıkabilir “Konaklama Kuralları”na uymaya mecbur kalmazsınız. Birkaç gün hostelde-pansiyon-otelde kalarak zorlanmadan konaklamanızı bulabilirsiniz. Konaklamanızla ilgili konularda işvereniniz ve iş arkadaşlarınızdan yardım da alabilirsiniz. Self placement programında öğrenciler kendi konaklamalarını kendileri ayarlayacaklardır.

 

Avantajları

-Konaklamasız iş olanaklarının belki de en büyük avantajı, kendi bütçenize uygun, kendi arkadaşlarınızla yaşayabileceğiniz bir konaklama bulabilme imkanının olmasıdır.
-Bir hafta belki bir yurtta ya da pansiyonda kalabilirsiniz fakat aynı zamanda kendinize en uygun konaklamayı da bulabilirsiniz.
-Konaklamaya depozit ödemediğiniz için gerekirse konaklamanızı, oda arkadaşınızı ya da odanızı değiştirebilirsiniz.

 

Nasıl Konaklama Bulabilirsiniz?

-Konaklama bulmanın en pratik yolu, sizin gibi Work and Travel programına katılan diğer öğrencilerden yardım istemektir.

-İşvereninizden yardım isteyebilirsiniz.

-Kütüphane ve süper market gibi yerlerdeki ilanları takip edebilirsiniz.

-Aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

 

www.hostellinginternational.org/ibnpub/english/index.asp

www.apartmentsusa.com/roommates/

www.matchingroommates.com

www.springstreet.com/apartments/fyp/search/

www.ymca.net/index.jsp

 www.craigslist.org

www.realestate.com

 

Konaklamanızda iyi vakit geçirmenizi temenni ederiz.

BİLGİ İSTEK FORMU
Global Merkez Ofis İletişim Bilgileri ;
Adres: Ankara (Merkez) :Tunalı Hilmi Cad. NO: 94/18 Kavaklıdere/Çankaya /ANKARA
Telefon: +90 312 428 43 03
E-mail: info@usawat.com
Cep telefonları: 0 546 946 94 95 | 0 506 601 30 35 | 0 555 299 13 80

  • Slider Resim 1
  • Slider Resim 2
  • Slider Resim 3
  • Slider Resim 4
  • Slider Resim 5
  • Slider Resim 6
Office Mobile Numbers

0 555 299 13 80
0 535 730 71 44
0 546 946 94 95
0 506 601 30 35
Numbers

0(312) 428 43 03 PBX
Fax: 0(312) 428 36 16
Tunalı Hilmi Caddesi 94 / 18 Ankara

www.usawat.com www.azerbaycanuniversite.net www.avrupaeğitimi.com www.turkeywat.com www.globaluniversitebul.com www.globaldanismanlik.org www.globaltr.org